Błąd
  • Szablon wyświetlający jest niedostępny. Skontaktuj się z administratorem witryny.

List Śląskiego Kuratora Oświaty

            Szanowni Państwo organizatorzy wypoczynku,

przypominam, że wszystkich organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży obowiązują zasady określone w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r., poz. 2198 ze zm.) oraz w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r., poz. 452). Każda forma wypoczynku dzieci i młodzieży trwająca nieprzerwanie co najmniej 2 dni w czasie wakacji w kraju lub zagranicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, obozu stacjonarnego i wędrownego podlega zgłoszeniu do Kuratorium Oświaty.

            Szanowni Rodzice i Opiekunowie,

zachęcam Państwa do pozyskiwania informacji o wypoczynku, na który ma pojechać dziecko, sprawdzenia, czy jest on zarejestrowany i zorganizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Każda zgłoszona i zatwierdzona przez kuratora oświaty forma wypoczynku jest umieszczona w elektronicznej bazie wypoczynku. Można to sprawdzić, korzystając ze strony internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej: https://wypoczynek.men.gov.pl/

 

Proszę o zwrócenie uwagi w szczególności na:

  • warunki sanitarno-higieniczne wybranego na wypoczynek obiektu, w tym warunki zakwaterowania,
  • kadrę pedagogiczną, której zostanie powierzone Państwa dziecko,
  • zabezpieczenie dostępu do opieki medycznej podczas trwania wypoczynku,
  • program i regulamin wypoczynku,

Dodatkowe informacje na temat wypoczynku dzieci i młodzieży znajdą Państwo na stronach internetowych: https://wypoczynek.men.gov.pl/ oraz www.kuratorium.katowice.pl – zakładka wypoczynek, gdzie można zapoznać się m.in. z wymaganiami dotyczącymi zasad organizacji wyjazdów autokarowych dzieci i młodzieży, wymogów higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami.

Informuję jednocześnie, że nad zapewnieniem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży czuwa wiele instytucji i służb, m.in.: Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, do których zawsze można zwrócić się z prośbą o pomoc. Korzystajcie Państwo z wszelkich powszechnie dostępnych źródeł informacji o organizatorach wypoczynku. W razie stwierdzenia uchybień lub niesolidności organizatora, nie zwlekajcie z powiadomieniem podmiotów właściwych do ich kontroli. Dodatkowe informacje dotyczące organizacji wypoczynku można uzyskać, dzwoniąc do pracowników Kuratorium Oświaty w Katowicach pod numery telefonów 32 606 30 22 oraz Delegatur Kuratorium Oświaty, które koordynują organizację wypoczynku na obszarze swojego działania. Do Państwa dyspozycji jest również służba dyżurna Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, która wspólnie z Kuratorium Oświaty w Katowicach oddaje do Państwa dyspozycji całodobową infolinię interwencyjną pod numerem 32 207 70 77 obsługującą zgłoszenia dotyczące organizacji wypoczynku.

            Drodzy Uczniowie,

kieruję do Was gorący apel o zachowanie szczególnej ostrożności, zarówno w miejscu zamieszkania, jak i w trakcie kolonii, obozów i innych form wypoczynku poza miejscem zamieszkania. Ostrzegam przed nieodwracalnymi skutkami zażywania narkotyków, dopalaczy, substancji psychoaktywnych.

Życzę, aby wakacje sprzyjały rekreacji oraz regeneracji sił fizycznych i psychicznych, rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień w bezpiecznych warunkach.

Wyrażam nadzieję, że nasze wspólne działania zapewnią bezpieczeństwo i przyniosą wiele radości i niepowtarzalnych przeżyć, dzięki czemu uczniowie wrócą do swoich szkolnych obowiązków zdrowi i pełni nowej energii.

                                                                                              Śląski Kurator Oświaty

                             Urszula Bauer